Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Рішенням Ради суддів України від 18.05.2018 № 21, затверджено нове Положення про помічника судді (далі - Положення).
У Положенні зазначається, що посади помічників судді належать до посад патронатної служби, на які не поширюється дія Закону України "Про державну службу", крім статті 92 Закону України "Про державну службу".
Судді самостійно здійснюють добір помічників. Помічник судді призначається на посаду та звільняється з посади керівником апарату відповідного суду за поданням судді.
Голова суду, заступник голови суду можуть мати додаткового помічника.
Керівник апарату відмовляє судді в задоволенні подання про призначення на посаду помічника судді у випадку, коли претендент не відповідає вимогам, установленим частиною другою статті 157 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», а також у випадках, коли претендент на посаду помічника судді: досяг шістдесятип’ятирічного віку; в установленому законом порядку визнаний недієздатним або дієздатність якого обмежена; має судимість за вчинення умисного злочину, якщо така судимість не погашена або не знята в установленому законом порядку; відповідно до рішення суду позбавлений права займатися діяльністю, пов’язаною з виконанням функцій держави, або займати відповідні посади; має непогашене адміністративне стягнення за корупційне або не пов’язане з корупцією правопорушення; має громадянство іншої держави.
Не допускається призначення на посаду помічника судді особи, яка буде прямо підпорядкована близькій особі або якій будуть прямо підпорядковані близькі особи.
Помічник судді призначається на посаду на строк повноважень безпосереднього керівника та не довше ніж на період перебування безпосереднього керівника у штаті суду.
Призначення на посаду помічника судді здійснюється на підставі письмового подання судді без конкурсного відбору наказом керівника апарату відповідного суду.
Для осіб, які претендують на посаду помічника судді, може проводитися стажування з метою набуття ними практичного досвіду, перевірки професійного рівня і ділових якостей цих осіб.
Оплата праці помічника судді встановлюється відповідно до Законів України «Про судоустрій і статус суддів», «Про оплату праці» і нормативно-правових актів Кабінету Міністрів України, що регулюють умови оплати праці працівників патронатних служб, у тому числі в системі правосуддя.
Керівник апарату суду має право, за поданням безпосереднього керівника, у межах затвердженого фонду оплати праці відповідного суду помічнику судді:
Помічнику надається щорічна основна відпустка тривалістю 24 календарних дні та щорічна додаткова відпустка за особливий характер праці, пов’язаної з роботою на персональному комп’ютері, максимальна тривалість цієї відпустки становить 4 календарних дні.
Завдання, права та обов’язки помічника судді визначені в розділі III Положення.
Залежно від виду й характеру порушення помічник судді несе дисциплінарну, цивільну, адміністративну або кримінальну відповідальність згідно з чинним законодавством.
Окремо в Положенні прописано про посади помічника судді-члена Ради суддів України з питань, які стосуються виконання суддею своїх обов'язків, як члена Ради суддів України, такий помічник підзвітний лише судді, який є його безпосереднім керівником.
У виключних випадках додаткового помічника можуть мати секретар судової палати або судді, у яких найбільше поточне судове навантаження.